Szkoła Narciarstwa Szekla

ATRAKCJE SZKLARSKIEJ PORĘBY

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka”.

 

Wodospad Szklarki

Piękny wodospad na trasie szlaków czarnego i zielonego. Można trafić trasą krótką od pobliskiego parkingu jak również nieco dłuższą - korzystając ze szlaku zielonego lub czarnego. Dojście czarnym i powrót zielonym wydaje się nieco łatwiejsze niż idąc w drugą stronę. W pobliżu schronisku na chwilę relaksu.

 

Wysoki Kamień 

Jest to szczyt w Górach Izerskich 1058 m n.p.m.

Jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Roztacza się stąd  widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską.

Ujrzeć można Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Świeradów Zdrój, Gryfów, Zgorzelec, Bolesławiec, Legnicę.

Na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki.

Obecnie działa tu bufet, w którym można kupić napoje i pamiątki.

 

Czeski Raj

Czeski Raj – kraina skalnych miast, zamków i pałaców. Uroda regionu inspiruje turystów i pisarzy od wieków. Pierwsi wciąż wracają do Jicina – miasta słynnego Rumcajsa. Drudzy, regenerując siły podczas XIX-wiecznych kuracji, nadali mu obecne, poetyckie imię. W programie: Bozkovskia Jaskinia, Zamek Sychrov i Prachovskie Skały.

 

Skwer Radiowej Trójki

Na Skwerze Radiowej Trójki stoi pomnik Ducha Gór, wykonany na wzór najstarszego jego wizerunku autorstwa Martina Helwiga (niemieckiego kartografa). Wizerunekt ten pochodzi z 1561 roku. U stóp pomnika od 18.11.2010 r. spoczywa „kapsuła czasu”. Duch Gór Liczyrzepa ma ją chronić przez następne 50 lat, aż do setnej rocznicy nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich. Wówczas kapusuła zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.

 

Osada Poszukiwaczy Skarbów - Żelazny Tygiel Waloński 

Skansen w Karkonoszach, odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze. Pod opieką przewodnika, można tutaj zobaczyć wiernie odtworzone urządzenia wydobywcze, oraz przyjrzeć się rzemieślnikom (garncarz, hutnik, kowal) przy ich dawnych warsztatach pracy.

Będziesz mógł sam wybić monetę w starej mennicy, czy też sprawdzić jak wygodne były drewniane taczki. Podczas zwiedzania, maszyny wydobywcze zostaną udostępnione tym śmiałkom, którzy będą mieli odwagę wcielić się w sudeckich Walończyków. Mniej zuchwałym oferujemy relaks w pełnym uroku miejscu, przy dobrej kawie czy herbacie.

 

Chata Walońska

Waloni, pochodzący z Belgii i północnej Francji poszukiwacze cennych minerałów, rozpoczęli swe górnicze prace w Karkonoszach już w średniowieczu. To właśnie z Ksiąg Walońskich, z XIV w pochodzi pierwsze wzmianka o Karpaczu! Ta oryginalna i bardzo dbająca o zachowanie swoich tradycji grupa społeczna do dziś intryguje i ciekawi tajemniczością, wiarą w magię oraz kultywowaniem swoich dawnych obyczajów.

W 1999 roku w Szklarskiej Porębie zostało reaktywowane Sudeckie Bractwo Walońskie, którego siedzibą jest Chata Walońska. Chata Walońska znajduje się niedaleko (15 minut drogi) od słynnego Wodospadu Szklarki, przy czarnym szlaku turystycznym.

W salach z wielobarwnymi minerałami prowadzone są spotkania, podczas których prezentowana jest historia regionu, tradycje walońskie a dzieci i młodzież mogą wybić sobie pamiątkową monetę i posłuchać legendy o Duchu Gór - Karkonoszy

 

Dinopark

Tropem dinozaurów przejdziemy przez 500 milionów lat historii ziemi.

W Dionoparku znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu.

Dinopark to miejsce rodzinnej przygody dla dzieci.

 

DREAM JUMP KARKONOSZE - KOSTRZYCA 100M

Dream Jump Karkonosze to najpiękniej położona wieża do skoków i najbardziej ekstremalna atrakcja Sudetów!

 

Baseny i Aquaparki

 

Termy Cieplickie 

ul. Park Zdrojowy nr 5 58-560 Jelenia Góra

 

Hotel Kryształ

ul. 1-go Maja 19, tel. (+48 75) 730 36 50 , (+48 75) 717 49 30

 

Hotel „BORNIT”

ul. Mickiewicza 21 tel. 75 647 25 03

 

Cristal Resort Szklarska Poręba
ul. H. Kołłątaja 4A tel. 75 61 06 888

 

Hotel Jakuszyce Sport & Spa
ul. Jakuszyce 5a, 58-580 Szklarska Poręba Tel. 503008008, 757677693

 

Hotel „LAS”,
ul. Turystyczna 8, Piechowice,  tel. 75 717 52 52, 

 

Hotel „SASANKA”,

ul. Słowackiego 4,  tel. 75 752 80 00, 

 

Ośrodek OLIMP
ul. 1 Maja 62,  tel. +48/ 75 717 23 96, +48/ 75 717 23 42,

 

Blue Mountain Resort

ul. 1-go Maja 51 58-580 Szklarska Poręba

 

Jelenia Góra

Jelenia Góra to 900-letnie miasto leżące w kotlinne jeleniogórskiej w sercu Karkonoszy. Ludzie kultury chętnie przyjeżdżają do Jeleniej Góry aby wziąć udział w spotkaniach, koncertach i dorocznych festiwalach, których w stolicy Karkonoszy nigdy nie brakuje. Majestatyczne góry, lasy dotykające granic miasta i sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego to największe atuty Jeleniej Góry. Okoliczne zamki, pałace, parki i ogrody tworzą interesującą mapę historii Kotliny Jeleniogórskiej, którą każdy turysta kochający góry powinien poznać.

Rynek Jeleniogórski, Starówka - jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Rynek okala 55 kolorowych kamieniczek z podcieniami, wzniesionych głównie przez zamożnych jeleniogórskich kupców. Ratusz, okazała budowla w klasycystycznym stylu, stoi pośrodku rynku, obok niego dawna studnia miejska ozdobiona posągiem Neptuna. Warto przyjrzeć się średniowiecznym fortyfikacjom - Brama Wojanowska, baszta Grodzka, wieża Zamkowa i fragmenty murów obronnych przypominają o długiej historii miasta.

 

Uzdrowisko Cieplice 

Malowniczo położona w Kotlinie Jeleniogórskiej dzielnica Jeleniej Góry, należy do najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwsze źródła według legend zostały odkryte już w XII w. przez Bolesława Wysokiego, potomka Bolesława Krzywoustego. W XVI w. sława uzdrowiska wykraczała daleko poza granicę kraju, przyciągając kuracjuszy niemal z całej Europy. Na kuracjach bywali m. in.: królowa Marysieńka Sobieska, Izabela Czartoryska, Hugon Kołłątaj, Wincenty Pol i Kornel Ujejski.

 

Zamek Chojnik 

 Ruiny średniowiecznego zamku wzniesionego w 1364r. W 1675r. w zamek trafił piorun - pożar strawił cały obiekt, który do dziś pozostaje ruiną. Chojnik jest jedną z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy - prowadzą do niego szlaki turystyczne z Sobieszowa, Zachełmia i Jagniątkowa.

 

Sobieszów

Sobieszów od roku 1976 znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Od XIV wieku aż do 1945 roku osada była częścią dóbr rodziny Schaffgotschów, po zakończeniu działań wojennych Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a w latach 1962-1976 samodzielnym miastem.

 

Park linowy Trollandia

Park linowy znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum miasta, przy ul. Jedności Narodowej - naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki. Park linowy stanowi wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach.

 

Chybotek 

Począwszy od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. 

Ze względu na swój kształt zwany był także "Misą cukru".

Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

 

Leśna Huta

Istnieje od 1998 r. i została udostępniona turystom. Obecnie nadal prowadzona jest produkcja którą mogą obejrzeć odwiedzający Hutę turyści. Wszystko wykonywane jest ręcznie przez hutników, a także za pomocą specjalnych 120 letnich pras hutniczych, które po odrestaurowaniu nadal służą do formowania szkła. W 2003 roku na terenie Leśnej Huty otwarto sklep - muzeum w którym dla upamiętnienia pobytu można dokonać drobnych zakupów wytwarzanych wyrobów oraz zobaczyć stare piszczele hutnicze i poznać historię regionu i hutnictwa.

 

 

Przejdź do góry strony